nikoukar
15 اسفند 1401 - 12:40

پیشرفته‌ترین تجهیزات در لبه فناوری‌های جهان را تولید می‌کنیم

وزیر دفاع گفت: ما امروز از تحریم و فشارها عبور کرده‌ایم و پیشرفته‌ترین تجهیزات را که در لبه فناوری جهان است در داخل کشور تولید می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر سرتیپ محمد رضا قرائی آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در نشست خبری که صبح امروز دوشنبه در ستاد وزارت دفاع برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: منافع و امنیت ملی از اولویت‌های اصلی است، به همین دلیل در بیان برخی موارد محدودیت داریم.

وی ادامه داد: در مسائل بین‌المللی ما به گونه‌ای حرکت کرده‌ایم که این حرکت نمایانگر استقلال، اقتدار و خودکفایی است و این برای دشمنان بسیار سخت است، به همین دلیل همه اقدامات آنها از روی استیصال و ضعف است. آنها در همه عرصه‌ها از ایران اسلامی شکست خورده‌اند به همین دلیل دست به اقدامات سخیف و پست می‌زنند.

وزیر دفاع با اشاره به پیشرفت‌های کشور گفت جوانان ما به سطحی از اقتدار و فناوری رسیده‌اند که هیچ نیروی اهریمنی نمی‌تواند در برابر آنها مانع ایجاد کنند و ما امروز از تحریم و فشارها عبور کرده‌ایم و پیشرفته‌ترین تجهیزات را که در لبه فناوری جهان است در داخل کشور تولید می‌شود و مهمانانی که از کشورهای مختلف به کشور ما می‌آیند از این پیشرفت شگفت زده می‌شوند و بر این دستاوردها اعتراف می‌کنند.

امیر آشتیانی هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی و همت و اراده نیروهای خلاق وزارت دفاع را دلایل اصلی این پیشرفت‌ها دانست و گفت: ما با برنامه‌های جهشی به دنبال تحقق اهداف خود هستیم.

امیرآشتیانی گفت: حرکت خود در وزارت دفاع را بر اساس برنامه‌های جهشی در نظر گرفتیم. دو برنامه را تدوین کردیم؛ یکی برنامه‌ای عادی بود که سالانه برای سازمان‌های صنعتی تدوین می‌شد و دیگری برنامه‌ای جهشی بود که آن را ابلاغ کردیم. اکثر برنامه‌های تدوین شده حداقل دو برابر بیش از آنچه در نظر گرفته شده بود محقق شده است.

وی با اشاره به آمار و ارقام دستاوردهای وزارت دفاع تصریح کرد: مهم‌ترین مأموریت ما تسلیح نیروهای مسلح بود که در این زمینه نسبت به سال گذشته ۱.۵ برابر افزایش ارائه کالا و خدمات داشته‌ایم؛ یعنی چیزی حدود ۷۸ هزار میلیارد در این زمینه تومان محقق شده است.

در زمینه تولید و فروش نزدیک به دو و نیم برابر رشد داشته‌ایم

وزیر دفاع با اشاره به اینکه در صادرات توفیقات قابل ملاحظه‌ای داشته‌ایم که با گذشته قابل مقایسه نیست؛ عنوان کرد: در زمینه تولید و فروش نزدیک به دو و نیم برابر رشد داشته‌ایم. همچنین بیش از ۸۵ هزار فرصت ایجاد کردیم که نسبت به سال قبل با ۱۵ هزار فرصت شغلی بیشتر ایجاد شده است.

امیرآشتیانی درباره همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان بیان کرد: وزارت دفاع با حدود هزار شرکت دانش‌بنیان در ارتباط است و با حدود ۶ هزار شرکت در بخش‌های مختلف همکاری می‌کند. حجم همکاری وزارت دفاع با شرکت‌های دانش‌بنیان ۸۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی افزود: برای تسهیل این روند صندوق پژوهش و فناوری صنعت دفاعی را تأسیس کردیم و سه بوستان تخصصی نیز سازمان دهی کردیم. همچنین در خصوص بومی‌سازی، اقداماتی انجام شده است.

بومی‌سازی با هدف رفع تحریم‌ها

وزیر دفاع اظهار کرد: بومی‌سازی را با سه هدف دنبال می‌کنیم؛ اول رفع تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ما اعمال شده است، دوم مقابله با خراب‌کاری صنعتی دشمن و سوم، صرفه‌جویی هایی ارزی که می‌توانیم در این باره داشته باشیم.

وی بیان کرد: در بخش قطعه‌سازی بالغ بر ۳۸ هزار قطعه و مواد مورد نیاز را تولید کردیم و بسیاری از آنها بومی‌سازی شده است همین اقدام باعث صرفه‌جویی ارزی بسیاری شده است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: با تولید تجهیزات صرفه جویی ارزی بسیاری داریم و چیزی حدود یک میلیارد دلار صرفه جویی ارزی کردیم.

امیر آشتیانی با اشاره به موفقیت تجهیزات وزرات دفاع در رزمایش نیروهای مسلح گفت: در حوزه موشکی بحث دقت، پنهان کاری، رادار گریزی و توان افزاری را در دستور کار داریم و ساخت موشک بالستیک با برد دو هزار کیلومتر را تولید می‌کنیم و انواع موشک‌های کروز را تا برد هزار کیلومتر تولید کرده ایم که از سطح، زمین و زیر سطح شلیک می‌شود. در حوزه پدافند هوایی نیز با توجه به تهدیدات مختلف متناسب با هر کدام از تهدیدات موشک‌های کروز، پرنده‌ها و ریز پرنده‌ها تجهیزات تولید کرده و با ساخت سامانه‌های مختلف در برابر تهدیدات مختلف سامانه متناسب را تولید کرده ایم.

وی ادامه داد: در ارتفاع پایین سامانه مجید و مرصاد را داریم و در حوزه برد بلند باور ۳۷۳ را داریم در حوزه پهپادی نیز با بکارگیری هوش مصنوعی امکان پرواز و انجام مأموریت‌های مختلف را به خوبی انجام می‌دهند.

امیر آشتیانی در ادامه به توان دفاعی کشور در حوزه دریا اشاره کرد و گفت: ساخت انواع زیر دریایی، ناوشکن و شناورهای تندرو و موشک‌های کروز از جمله برنامه‌های ماست که این شناورها به انواع موشک‌های کروز و تسلیحات مجهز شده اند. در حوزه پشتیبانی از رزم نوین نیز انواع جیره‌های خشک و ساخت واکسن کرونا را تولید کرده ایم.

وی ارائه خدمات به بازنشستگان را از دیگر خدمات وزارت دفاع اعلام کرد و گفت: تلاش کرده ایم که به بازنشستگان نیروهای مسلح بهترین خدمات را ارائه دهیم، همچنین با شرکت‌های دانش بنیان و مراکز علمی همکاری گسترده‌ای داریم و تلاش داریم که به بهترین شکل مأموریت‌های خود را پیش ببریم.

امیر آشتیانی درباره خرید جنگنده سخو ۳۵ گفت: جمهوری اسلامی برای دفاع از کشور و ارتقای توان بازدارندگی کشور همکاری‌های با سایر کشورها دارد و در صورت نیاز اگر تسلیحاتی مد نظر بود را خریداری کند، خرید تسلیحات ممکن است در دستور کار وزارت دفاع قرار بگیر، این موضوع هم از گذشته مطرح بوده و اتفاق جدیدی نیفتاده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1076380