nikoukar
18 بهمن 1401 - 00:31

توسعه مبادلات مرزی، دستورکار ویژه دولت سیزدهم است

استاندار خراسان جنوبی گفت: توسعه مبادلات مرزی در دستور کار جدی دولت سیزدهم است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، جواد قناعت امروز با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران و در جریان سفر به شهرستان سربیشه، اظهار داشت: امروز فرصتی شد که علاوه بر دیدار با مردم سربیشه در آیین افتتاح و کلنگ‌زنی چند طرح عمرانی، خدماتی و اقتصادی شرکت کنیم.

وی گفت: از مجموع هزار و 252 پروژه‌ که دهه فجر در سطح استان افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود، 147 پروژه متعلق به شهرستان مرزی سربیشه با اعتبار 574 میلیارد تومان است.

استاندار خراسان جنوبی افزود: از مجموع 147 پروژه دهه فجر شهرستان سربیشه، 134 پروژه افتتاح و 13 پروژه هم کلنگ‌زنی می‌شود.

قناعت با بیان اینکه با همراهی امام جمعه و فرماندار سربیشه، جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در آیین افتتاح پروژه ذخیره‌سازی هیدروکربن و ترانشیپ سوخت در سایت مرزی ماهیرود شرکت کردیم، خاطرنشان کرد: مجموع اعتبار هزینه شده در این پروژه 200 میلیارد تومان است.

وی عنوان کرد: عملیات اجرایی احداث مخزن 10 هزار متر مکعبی شهر مرزی دُرح نیز آغاز شد که با اجرای این طرح مشکلات آبرسانی شهر دُرح و مناطق اطراف رفع خواهد شد.

قناعت خاطرنشان کرد: افتتاح و کلنگ‌ زنی همزمان 58 پروژه گازرسانی با اعتبار 119 میلیارد و 400 میلیون تومان در شهرستان سربیشه داشتیم. 

وی با اشاره به بازدید از دستگاه ایکس‌ ری کانتینری در مرزی ماهیرود، افزود: اجرای این طرح باعث افزایش سرعت بازرسی کامیون‌ها خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی افزود: دستگاه ایکس‌ری کانتینری در مرز ماهیرود با اعتبار 25 میلیارد تومان احداث شده که با دستور رئیس جمهور در آینده نزدیک به صورت متمرکز در 6 استان افتتاح خواهد شد.

قناعت با تأکید بر ضرورت به توجه به مرز و استفاده حداکثری از پتانسیل‌های مرزی، گفت: توجه ویژه دولت سیزدهم به ظرفیت مرزی است و فضا و بستر را برای جذب سرمایه گذاران در این منطقه فراهم می‌کند.

وی با ذکر این نکته که با توجه به تردد زیاد کامیون‌ها به نوار مرز، احداث جاده از ضروریات است، افزود: دوبانده‌سازی محور سربیشه - ماهیرود به طول 125 کیلومتر در دستورکار است که تاکنون 33 کیلومتر این محور آسفالت و احداث شده که از این مقدار 23 کیلومتر به همت دولت سیزدهم ساخته شده است.

قناعت خاطرنشان کرد: از محل اعتبارات دور نخست سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی 50 میلیارد تومان به صورت کامل برای تکمیل باند دوم محور سربیشه - ماهیرود تخصیص یافته و این اعتبار هزینه شده است.

وی گفت: در حال حاضر هم سه کارگاه در این محور فعال است و تا هفته دولت سال آینده شاهد افتتاح 10 کیلومتر باند دوم دیگر در این محور خواهیم بود.

استاندار با اشاره به بازدید از منطقه مرزی ماهیرود شهرستان سربیشه، عنوان کرد: هر دفعه شاهد پیشرفت، تحول و طرح‌ها، حرکت‌ها و کارهای نو و جدیدی در منطقه هستیم که نشان دهنده است که توسعه مراودات مرزی برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی اظهار داشت: آنچه توقع و انتظار ما است این است که بتوانیم از ظرفیت‌ های مرزی استفاده حداکثری داشته باشیم و درخواست از کشور همسایه این است که با همراهی بیشتر از ظرفیت مرز ماهیرود بیشتر استفاده شود و ما این آمادگی را در جمهوری اسلامی ایران و خراسان جنوبی داریم.

به گفته وی؛ ما طرح‌‌های جدیدی را در مرز اجرا و در دستورکار داریم و شرط ما این است که برادران کشور دوست و همسایه هم پای کار بیایند تا هر دو کشور از ظرفیت مرزی بهره‌مندی بیشتری داشته باشند.

پایان پیام/۳۶۳۵

منبع: فارس
شناسه خبر: 1023660