nikoukar
16 بهمن 1401 - 23:13

تبیین دستاوردهای انقلاب مهم‌ترین رسالت طلاب و روحانیون است

تولیت آستان قدس رضوی گفت: امروز یکی از رسالت‌های مهم روحانیون و طلاب تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، حجت‌الاسلام احمد مروی شامگاه یکشنبه در مراسم تلبس و عمامه گذاری ۳۵۰ طلبه حوزه علمیه خراسان رضوی که هم‌زمان با سالروز ولادت حضرت علی(ع) در مدرسه علمیه عالی نواب مشهد برگزار شد، با اشاره به مقام و منزلت مولا الموحدین امیرالمؤمنین(ع) ابراز کرد: در روایت داریم، مجلسی که با نام و ذکر حضرت علی(ع) بر پا شود، ملائک از آسمان به آن مجلس می‌آیند و خودشان را به آن مجلس متبرک می‌کنند و به آسمان‌ها می‌روند.

وی بابیان اینکه امیرالمؤمنین علی(ع) متعلق به بشریت است و نه‌فقط مسلمانان و شیعیان، اظهار کرد: امیرالمؤمنین الگو، اسوه و جامع همه فضیلت‌های اخلاقی و انسانی و الگو برای بشریت در طول تاریخ است و هیچ غیر معصومی نمی‌تواند ادعا کند، که ابعاد وجودی امیر مؤمنان(ع) را کاملاً شناخته است.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: ابعاد وجودی حضرت علی(ع) آن‌قدر عمیق است که با سطح و درک معمول نمی‌توان به عمق فضائل ایشان دسترسی پیدا کرد، عظمت دریا را می‌بینید اما کسی از عمق دریا آگاه است که به آن سفرکرده باشد و کسی که سفر نکرده، فقط ظاهر و امواج دریا را درک خواهد کرد.

وی بابیان اینکه البته درک همان ظاهر فضائل حضرت علی(ع) نیز برای سعادت دنیا و آخرت، رشد معنوی و قرب الی الله کفایت می‌کند، تصریح کرد: هیچ کمال و فضیلتی نیست که در امیرالمؤمنین علی(ع) نباشد، آن حضرت جامع تمام فضائل و کمالات انسانی است؛ تمام مسائل، احکام و علوم عالم نزد حضرت علی(ع) است و آنچه از علم و دانش امیرالمؤمنین(ع) به دست ما رسیده، تنها قطره‌ای از اقیانوس علم و دانایی آن حضرت است.

مروی با اشاره به تلاش‌های دشمنان امام علی(ع) برای حذف نام نورانی آن حضرت از صحنه روزگار، تصریح کرد: هدف دشمنان این بود که نام حضرت علی(ع) برای همیشه حذف شود، اما نور خدا خاموش شدنی نیست؛ طبق روایات اهل سنت و شیعه معتقد هستند که آیه شریفه «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا، همانا آنان که به خدا ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند، خدای رحمان آن‌ها را (در نظر خلق و حق) محبوب می‌گرداند.» درباره امام على(ع) نازل گردیده است.

ی افزود: شاید چند روزی معاویه‌ها، حجاج‌ها، اموی‌ها و خلفای بن العباس تلاش می‌کنند که نام امیرالمؤمنین و اولاد معصومینش را از بین ببرند، اما آن حضرات را خداوند محبوب قلوب مؤمنان قرار داده است، نور خورشید را با فوت دهان نمی‌توان خاموش کرد.

وی بابیان اینکه باید به میزان معرفت، ظرفیت و درکمان باید اخلاص امیرالمؤمنین(ع) را الگو قرار دهیم، عنوان کرد: امروز تشکیل جامعه و نظام اسلامی یکی ازجمله مصادیق حرکت امیر مؤمنان(ع) است؛ همان‌گونه که امیرالمؤمنین(ع) در برابر طاغوت‌ها، ستمگران و بی‌عدالتی‌ها می‌ایستادند، فریاد سرمی‌دادند، روشنگری می‌کردند و چنانچه نیاز بود شمشیر به دست می‌گرفتند، نظام جمهوری اسلامی نیز در حد خود در برابر مستکبرین، ستمگران و زورگویان عالم ایستاده است.

مروی افزود: همان‌طور که امیرالمؤمنین می‌فرماید «لا تستوحشوا فی طریق الهدی لقلّة اهله» بدین معنا که درراه خدا از اندکی تعداد نباید هراس داشت و باید راه خدا و دفاع از احکام الهی و قرآن را سرلوحه کار قرار داد؛ زیرا اگرچه دشمنان فراوان باشند اما پیروزی با حق است؛ امروز امیرالمؤمنین(ع) پیروز است یا دشمنان آن حضرت؟ آیا نام و نشانی از آن‌ها باقی‌مانده است؟

وی بابیان اینکه تمام انسان‌های آزادی‌خواه، عدالت‌طلب و پیرو فضیلت‌های اخلاقی، علاقه‌مند امام علی(ع) هستند، گفت: یک فرد مسیحی که هیچ علقه مذهبی و دینی به امیرالمؤمنین ندارد بهترین کتاب را درباره آن حضرت می‌نویسد؛ علی‌رغم همه دشمنی‌ها، تحریف‌ها و هزینه کردن‌های دشمنان برای بدنام کردن امیرالمؤمنین(ع) امروز نام آن حضرت همچنان خورشید بر تارک تاریخ می‌درخشد؛ شاید چند روزی دشمنان دین جولان دهند و قدرت‌نمایی کنند، اما آنچه می‌ماند و پیروز می‌شود جریان حق و الهی است.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به جلوه نمونه‌هایی از شجاعت در وجود بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب، اظهار کرد: امام خمینی(ره) تنها از خدا می‌ترسید و قسم می‌خورد که «والله‏ در عمر از هیچ‌کس نترسیده‌ام» و همین ترس از خدا موجب عنایت خداوند و این‌همه عزت و عظمت برای امام راحل(ره) شد.

وی ابراز کرد: علی‌رغم همه دشمنی‌هایی که امروز کمتر از دوره بن العباس و بنی امیه نسبت به امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب نیست؛ اما این شعاع نورانی روزبه‌روز رو به گسترش و در حال نفوذ در اعمال قلوب انسان‌های حقیقت‌طلب و طالب کمال و فضیلت است.

مروی اظهار کرد: اگرچند روزی دشمنان ما تنگناهایی برای ما ایجاد می‌کنند و بی‌احترامی و حرمت‌شکنی می‌کنند؛ صدها برابر بیش از این‌ها نسبت به ذات اقدس نبی مکرم اسلام(ص) و امیرالمؤمنین(ع) انجام دادند؛ اما ذره‌ای از آن اصول و اعتقادشان درراه تبلیغ دین خدا و هدایت مردم عقب‌نشینی نکردند.

وی با اشاره به روایت «مَا أُوذِی نَبِی مِثْلَ مَا أُوذِیتُ، هیچ پیامبری به‌اندازه‌ی من اذیت نشد.» تصریح کرد: باوجود همه سختی‌ها و ناملایمتی‌ها یک مورد در سیره پیغمبر(ص) سستی و کوتاهی در انجام رسالت و تبلیغ دین نمی‌توان یافت؛ سیره امیرالمؤمنین(ع)، فاطمه زهرا(س) و تمامی ائمه اطهار(ع) نیز همین‌گونه است.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به این فرمایش رهبر معظم انقلاب خطاب به طلاب تازه معمم شده که می‌فرمایند «از این لحظه به‌طور رسمی مسؤولیتتان مضاعف می‌شود»؛ ابراز کرد: از امروز شما به لباس سربازی امام زمان(عج) ملبس می‌شوید و مردم و خانواده به شما نگاه دیگری خواهند داشت، چراکه این لباس، لباس تبلیغ دین و پیامبر عظیم‌الشأن(ص) است و مسئولیتش بسیار سنگین است.

وی بابیان اینکه طلاب و روحانیون می‌بایست پیش و بیش از هر چیز اخلاص و کار برای خدا را ملاک بدانند، گفت: شأن طلبگی بسیار بالاتر از آن است که به‌عنوان یک شغل و حرفه از آن نام‌برده شود؛ رسالت طلبگی تبلیغ دین و انجام‌وظیفه است، و این مهم را در سیره امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب است، امام خمینی(ره) با انجام‌وظیفه انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند و رهبر عظیم‌الشأن با همین روحیه، شجاعانه کشور را در برهه‌ها و خطرات مختلف نجات دادند

مروی به طلاب تازه ملبس شده توصیه کرد: تاریخ انقلاب و دستاوردهای آن را بخوانید و مسائل انقلاب را برای مردم روشنگری کنید و این رسالتی است که به‌عنوان سربازان و منتظران حضرت مهدی(عج) بر دوش داریم.

منبع: فارس
شناسه خبر: 1021310